niedziela, 12 lutego 2012

O karykaturze polityki

Zrozumiemy, jak ten proces przebiega, kiedy i dlaczego osiąga stopień eskalacji, przy którym ta dziedzina ludzkiej aktywności całkowicie zatraca społeczny sens i przechodzi w swoje przeciwieństwo, stając się karykaturą polityki. Intuicyjnie wiemy, że dzieje się tak za sprawą osobowości ludzi czynnych w polityce, celów i interesów, które do niej wnoszą zwłaszcza wtedy, gdy kontrola społeczna słabnie lub zanika, gdy tolerujemy przypadkowe kariery ludzi niekompetentnych i egocentryków. Tak, mamy na to wpływ właśnie my, cała ta nieaktywna większość, poprzez charakter i rodzaj naszego zainteresowania polityką i wynikające stąd oczekiwania wobec polityków.

Zostaniemy zatem ostrzeżeni: to tylko złudzenie, że możemy odwrócić się plecami do polityki. W każdej swojej postaci, także tej karykaturalnej, nadal jest to realna siła, która, chcemy tego czy nie, przenika całe nasze życie. Kto nie chce być ofiarą, narzędziem lub tworzywem cudzej gry, musi zdobyć się na wysiłek myślenia i szukania informacji, by móc wywierać nacisk.

książka z przesłaniem skierowanym do wszystkich: do tych, którzy uprawiają politykę, pasjonują się nią, śledzą wydarzenia w sferze publicznej, ale także do tych, którzy z różnych przyczyn uznali, że wolą odciąć się od wszelkiego zainteresowania i kontaktu z polityką;

sporządzony z pasją i dociekliwością badacza opis patologizacji, jakiej zawsze i wszędzie ulega polityka.ZOBACZ

Na fejsie z moim synem - audiobook

Nieżyjąca matka, Irena Wiśniewska, pisze z czeluści piekielnych do swojego ukochanego syna Janusza. Pisze na Facebooku, a jej wpisy układają się w intymną, fascynującą opowieść, gdzie rodzinne historie przeplatają się z wywodami o Bogu, nauce, sztuce... Dopiero teraz, na fejsie, mogą powiedzieć sobie wszystko.
Ten zapis wzajemnej tęsknoty jest próbą dokończenia przerwanej śmiercią rozmowy, w której nie ma już tabu. POBIERZ

Wprost - e-wydanie – 07/2012

Jeden z najpopularniejszych tygodników opinii w Polsce, postrzegany jako najbardziej prestiżowy magazyn na polskim rynku prasowym. Według Instytutu Monitorowania Mediów, „Wprost” jest zdecydowanym liderem wśród najbardziej opiniotwórczych tygodników i jednym z najczęściej cytowanych przez inne media.

Tygodnik „Wprost” redaguje zespół znakomitych dziennikarzy, grafików i fotografików kierowany przez redaktora naczelnego Tomasza Lisa, jednego z najbardziej znanych polskich dziennikarzy, twórcę serwisu informacyjnego "Fakty", autorskich programów "Co z tą Polską" i "Tomasz Lis na żywo” oraz trzykrotnego laureata nagrody Dziennikarz Roku.

Każdego roku tygodnik przyznaje prestiżowy tytuł "Człowieka Roku Wprost", a także jest inicjatorem przyznawania "Nagród Kisiela" w trzech kategoriach: polityk, przedsiębiorca i publicysta. Co roku „Wprost” publikuje też listę 100 najbogatszych Polaków, najpełniejsze zestawienie największych polskich fortun, na którą często powołuje się prasa krajowa i zagraniczna.
POBIERZ Wprost - e-wydanie – 07/2012