Opowieści galicyjskie - ebook
Nowe wydanie jednej z najbardziej znanych książek Andrzeja Stasiuka. Balladowa opowieść o Galicji, jej mieszkańcach i duchach. Na podstawie Opowieści... powstał film fabularny w reżyserii Dariusza Jabłońskiego (w rolach głównych: Zuzana Fialová, Jiří Macháček. Grają także m.in. Marian Dziędziel, Jerzy Radziwiłłowicz, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński, Marek Litewka).
Film przypomina książkę. Właściwie teraz to już sam nie wiem, co według czego było robione. Darek Jabłoński ustawił kamerę w tych samych miejscach, w których wiele lat temu wymyśliłem Opowieści galicyjskie. W ten przedziwny sposób mogę dzisiaj oglądać własne wizje, własne myśli. I ta opowieść o miłości, śmierci i o pokutującym duchu została rozświetlona jakimś nieco nieziemskim blaskiem, cudownym blaskiem kina, który przypomina jednak jasność nadprzyrodzoną. Tym razem chyba udało się pokazać niewidzialne.
Andrzej Stasiuk
Opowieści galicyjskie - ebook
2 komentarze:
Opowieści galicyjskie (1995) – zbiór opowiadań Andrzeja Stasiuka, w których dominuje proza poetycka połączona z reporterskim ujęciem szczegółów topograficznych. W skład zbioru wchodzi 15 opowiadań: Józek, Władek, Kowal Kruk, Janek, Miejsce, Kościejny, Lewandowski, Knajpa, Babka, Rudy Sierżant, Noc, Maryśka, Spowiedź, Noc druga, Koniec, które cyklicznie ukazywały się w Tygodniku Powszechnym, a po raz pierwszy zostały wydane książkowo w 1995 roku przez Wydawnictwo Czarne.
Stasiuk w swej minipowieści opisuje społeczność Beskidu Niskiego w okresie przemian po upadku systemu komunistycznego i likwidacji miejscowego PGR-u. Narrator, którym jest człowiek z zewnątrz, dostrzega metamorfozy zachodzące w poszczególnych ludziach w momencie kiedy kosmos PGR-u zamienia się w chaos kapitalizmu. Tylko część społeczności potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, reszta skazana jest na wegetację w miejscu zapomnianym przez świat. Beskid Niski przedstawiony przez Stasiuka jest miejscem mitycznym, w którym czas zakreśla koło, a przeszłość, teraźniejszość i przyszłość współistnieją.
Na podstawie Opowieści galicyjskich powstał w 2008 roku film fabularny Wino truskawkowe wyreżyserowany przez Dariusza Jabłońskiego.
Andrzej Stasiuk
== Życiorys ==
Wydalony kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność [[Ruch Wolność i Pokój|Ruchu Wolność i Pokój]]. [[dezercja|Zdezerterował]] z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1986[http://www.tvnwarszawa.pl/rytm-miasta,news,warszawa-nigdy-nie-bedzie-nalezec-do-przyjezdnych,48197.html "Warszawa nigdy nie będzie należeć do przyjezdnych"] wyjechał z Warszawy i zamieszkał w [[Wołowiec (województwo małopolskie)|Wołowcu]], w [[Beskid Niski|Beskidzie Niskim]].
Jest laureatem nagrody Fundacji Kultury (1994), [[Nagroda Fundacji im. Kościelskich|Fundacji im. Kościelskich]] (1995), im. S. B. Lindego (2002), nagrody im. Arkadego Fiedlera "[[Bursztynowy Motyl]]" za ''Fado'' (2007). Kilkakrotnie nominowany był do [[nagroda literacka Nike|literackiej nagrody Nike]], którą otrzymał raz – w 2005 r. za ''Jadąc do Babadag''. 5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury [[Waldemar Dąbrowski|Waldemara Dąbrowskiego]] [[Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis|Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis]]{{cytuj stronę| url = http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Medal-Gloria-Artis-dla-tworcow-i-dzialaczy-kultury,wid,8021617,wiadomosc.html| tytuł = ''Medal Gloria Artis dla twórców i działaczy kultury''| data = 5 października 2005| opublikowany = wp.pl| data dostępu= 2 lipca 2011}}.
Autor licznych felietonów prasowych ("[[Tygodnik Powszechny]]", "[[Gazeta Wyborcza]]", "[[Tytuł]]", "[[Ozon (tygodnik)|OZON]]", "[[Frankfurter Allgemeine Zeitung]]" i inne). Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski i rumuński.
Wraz z żoną [[Monika Sznajderman|Moniką Sznajderman]] prowadzi [[Wydawnictwo Czarne]], specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.
Wystąpił w filmie ''Gnoje''.
Prześlij komentarz