środa, 12 września 2012

Mówca umarłych Data publikacji: 12.09.2012


DRUGI TOM KULTOWEGO CYKLU CARDA!

W 1830 roku, po utworzeniu Gwiezdnego Kongresu, automatyczny statek zwiadowczy przesłał ansiblem raport: parametry planety, którą badał, mieściły się w przedziale odpowiednim dla życia ludzi. Pierwsi ludzie, którzy zobaczyli nowy świat, byli Portugalczykami z mowy, Brazylijczykami z kultury i katolikami z wyznania. W roku 1886 zeszli z pokładu promu, przeżegnali się i nadali planecie imię Lusitania, co było starożytną nazwą Portugalii. W pięć dni później zorientowali się, że niewielkie, leśne zwierzęta, które nazwali pequeninos – prosiaczki – wcale nie były zwierzętami. Po raz pierwszy od czasu Ksenocydu Robali, popełnionego przez tego potwora Endera, ludzkość napotkała obce, inteligentne istoty...
(z Prologu)


Kontynuacja Gry Endera. Niezagrożona ludzkość zaczyna współczuć pokonanym napastnikom i skazuje Endera na banicję. Tymczasem otwartość Ziemian zostanie wystawiona na próbę przez kolejne zjawienie się obcych. Książka zdobyła prestiżowe nagrody Hugo i Nebuli.

Orson Scott Card – (ur. 1951) jeden z najbardziej popularnych autorów gatunku science fiction. Debiutował w wieku 26 lat opowiadaniem Gra Endera, które zostało potem rozbudowane do rozmiarów powieści. Zapoczątkowała ona kultowy cykl. Za Grę Endera w roku 1986 zdobył prestiżową nagrodę literacką - Hugo, oraz nagrodę w dziedzinie literatury fantastycznej - Nebulę. Rok później powtórzył te dwa osiągnięcia dzięki kontynuacji wątku w Mówcy Umarłych. Także kolejne tomy (Ksenocyd i Dzieci Umysłu) cieszą się ogromną popularnością. Ostatnim tytułem z cyklu, fabularnie plasującym się pomiędzy tomem pierwszym a drugim, jest Ender na wygnaniu.

Orson Scott Card jest autorem ponad 53 powieści, 68 opowiadań, 17 dramatów, wielu audycji, słuchowisk, sztuk teatralnych i esejów. Do najsłynniejszych utworów autora należą ponadto: cykl o Alvinie Stwórcy, Glizdawce czy saga Powrót do domu. Jego książki zostały przetłumaczone na 16 języków, w tym polski. W twórczości Carda ogromną rolę odgrywa wyznawana przez niego religia mesjanistyczna।

ZOBACZ WIĘCEJ...

Brak komentarzy: